» Antennas / Antény

Theory / Trocha teorie

Introduction / Úvod Transmitters / Vysílače Receivers / Přijímače Antennas / Antény Antenna tracking Cameras / Kamery OSD Headtracking
Antény

English

Výkon použitelný v FPV-vysílači pro přenos obrazu a zvuku je striktně omezen nařízeními ČTÚ. Pokud si tedy chcete užít kvalitní obrazový zážitek z FPV letání u vzdáleností větších než cca 300m, je klíčem k úspěchu volba správného anténního systému, a to jak na straně modelu, tak i v pozemní stanici. Takřka 90% všech dotazů, na které odpovídám, se týká právě antén a právě v této oblasti se zájemci o FPV dopouštějí nejfatálnějších chyb. Proto jsem kapitolu věnovanou anténám od základu přepracoval a podstatně rozšířil.

S pigtailem, který je výchozí výbavou FPV-setů výrobců, sice zalétáte na pár metrů "kolem hlavy", ale velká kouzla nepředvedete. Prvního zážitku z FPV se zájemce rychle nabaží a brzy si počne klást otázky, jestli by "to" nešlo letět dál, s kvalitnějším obrazem, menším množstvím zrnění a výpadků. V té chvíli přichází nutnost přestat být jen prostým konzumentem hotových FPV-hraček, ale začít přemýšlet a bastlit. Je třeba vyvrátit častou a zakořeněnou domněnku, že když chceme doletět dál a s lepším obrazem, tak prostě připojíme anténu vyššího zisku. Tak prosté to není!

Není se čeho bát, zas taková věda to není. Následující kapitoly by měly dostatečně detailně odpovědět na všechny zásadní otázky a dát vám základní přehled o problematice:

Zisk a směrová charakteristika V téhle kapitole najdete vysvětlení základních pojmů anténní techniky bez nutnosti hlubšího ponoření do teoretických výkladů. Pochopíte, jak je definován anténní zisk, co je to směrová charakteristika, jak souvisí směrovost antény se ziskem a také si vysvětlíme pojem lineární a kruhové polarizace.
 
Typy antén a kritéria výběru V FPV si s pigtailem určitě nevystačíte. V téhle kapitole najdete popis více jak 15 různých typů antén používaných v FPV včetně odkazů na vlastní návrh a výrobu. Popíšeme si, které typy jsou vhodné pro model a které pro pozemní stanici, jak tyto typy vybrat s ohledem na náš cíl a jak je optimálně kombinovat.
 
Anténní soustavy pro přijem Vážnější zájemci si brzy koupí diversity receiver se dvěma či více vstupy. Tím se otevírá možnost kombinování více různých typů antén a jejich orientací v pozemní stanici. Detailním popisem různých anténních soustav se zabývá právě tato kapitola.
 
Pokročilé vysílačové soustavy Když už není co zdokonalovat na pozemní stanici, je na řadě sáhnout do FPV vybavení modelu. To je téma pro "fajnšmekry", kteří si chtějí užít let "vážně daleko" s nejlepším možným obrazem, a protože jim jedna všesměrovka nestačí, rozhodli se svůj model obtěžkat více vysílači a komplikovanějším anténním systémem. Tahle kapitola je právě ve fázi přípravy a editace a bude zveřejněna v létě 2014.
 
Fressnelova zóna Ať děláte co děláte, za jistých okolností začne obraz zrnit a rozpadat se pár stovek metrů od vás, zatímco jindy je na mnohem větší vzdálenost jak malovaný? Pak to možná nebude o anténách, ale model vlétnul do Fressnelovy zóny. Proto tahle kapitola, abyste věděli, co to je a kam raději nelétat.

 

NTg3N